I. Niewola narodowa - 123 lata zaborów testem patriotyzmu i oddania Ojczyźnie
Postępujący od połowy XVII wieku rozkład Rzeczypospolitej Obojga Narodów - pod wpływem samolubnych interesów wąskiej warstwy arystokratycznej i niekończących się wojen z państwami ościennymi - doprowadził do upadku znaczenia Polski na arenie międzynarodowej w XVIII stuleciu. Korzystając z takiego stanu rzeczy w trzech rozbiorach sąsiedzi Rzeczypospolitej - Prusy, Austria i Rosja - podzieliły między siebie jej terytorium, skutkiem czego na 123 lata naród polski został pozbawiony własnej państwowości. Polacy nie pogodzili się jednak z zaistniałą sytuacją i w pierwszej kolejności podjęli walkę zbrojną o odzyskanie niepodległości - wybuchły powstania listopadowe, krakowskie i styczniowe.
Klęski tych insurekcji doprowadziły do krwawych represji ze strony zaborców, którzy schwytanych powstańców pozbawiali majątków i godności, przymusowo wcielali do armii zaborczych, zamykali w więzieniach, skazywali na śmierć lub zsyłkę do obozów karnych na odległej Syberii. Zaś ludność cywilna została poddana intensywnej akcji zmierzającej do niszczenia kultury polskiej i zastępowania jej germańską (w zaborze pruskim) lub rosyjską (w zaborze rosyjskim). Także i te działania wywołały jednak opór, którego przykładem była postawa dzieci z Wrześni broniących języka polskiego, czy chłopa Michała Drzymały, przeciwdziałającego odebraniu przez zaborców ziemi przodków.
„- Bo targowiczanie - objaśniam dla ludzi, którzy historii uczą się na wiecach - nie byli zdrajcami, byli to po prostu ludzie, którzy... wierzyli paktom z Rosją.”
(Stanisław Cat-Mackiewicz, Trzylecie. Broszury emigracyjne 1941-1942)
„Cesarz widząc z pagórka, na którym stał, że nas otoczyli, gdy nas stracił z oczu, zażył tabaki, mówiąc: - Już są straceni! Wtem nagle ukryty szwadron uderza z tyłu na huzarów, którzy spostrzegłszy to uciekając krzyczeli: Andere Ulan! Jak się w tej ucieczce zmieszali z wielkim hałasem, myśmy ich nażgali mnóstwo i wpędzili w las. Piechota dała im sukurs, a my cofaliśmy się w porządku, po trupach, a może więcej żyjących, bo gdy żołnierz Czekalski szurgnął jednego lancą w zadek, ten zerwał się i krzyknął: - Ich bin Blucher! Wzięty do niewoli był synem pruskiego generała Bluchera i dowodził tą kawalerią. Cesarza, gdy ujrzał nasze chorągiewki, zdziwiło, skąd my się wzięli.” (Fragment pamiętnika Kazimierza Szpotańskiego w czasie bitwy Polaków z Prusakami pod wodzą Napoleona Bonaparte)
„Państwo moskiewskie, ciężarem swoim sto lat leży na narodzie polskim, jak niezmierne pokłady gliny, które by przywaliły młode drzewo brzozowe. Ta martwa glina ssie soki z drzewa polskiego, przygniata gałęzie i zgina jego pień aż do ziemi.”
(Stefan Żeromski, Sen o szpadzie i sen o chlebie)
„29 listopada 1830 Polska poczuła, że przyszedł moment, aby nie dopuścić do przedawnienia narodowości, i w owym dniu zadała ten potężny cios szablą. Ta szabla została później złamana. Porządek – wypowiedziano to plugawe słowo – porządek zapanował w Warszawie. Ten lud, który był bohaterem, stał się znów niewolnikiem i znów przywdział zgrzebny strój galernika. Władcy godni katorgi znowu przykuli do łańcucha tego katorżnika godnego aureoli.”
(Victor Hugo, Wiesław Mateusz Malinowski, Jerzy Styczyński, Polska i Polacy w literaturze francuskiej (XIV–XIX w.), Poznań 2016)
„Przechodniu, powiedz współbraciom
Że walczyliśmy mężnie i umierali bez trwogi
Ale z troską w sercu o losy Polski,
Losy przyszłych pokoleń - o Wasze losy.”
(tablica ku czci polskich powstańców listopadowych poległych w 1831 r. bitwie z armią zaborcy rosyjskiego pod Olszynką Grochowską)
„Cytadela!... Ileż wspomnień okrutnych budzi ten wyraz w sercu Polaka, jakże
bolesnym echem odbija się w duszy warszawianina.
Na skraju miasta, tam, gdzie niegdyś rozlegał się gwar ruchliwego środowiska,
gdzie wznosiły się eleganckie, wytworne pałacyki i wille Żoliborza, rozsiadł się
potwór potężny, tajemniczy, patrzący podejrzliwie otworami strzelnic, zionący
paszczami armat.
Cytadela!... Tysiące ofiar przesunęło się przez jej zamczyste bramy, nad którymi
powinien czernić się napis Dantejski: „kto tutaj wnijdziesz, żegnaj się z nadzieją!”
Z gmachu Cytadeli Warszawskiej nie wychodził na zewnątrz żaden jęk, żaden
okrzyk rozpaczy, ale pełną ich była cała Warszawa, Polska cała, słuchająca uszami
duszy, podana myślą tęskliwą, ku tym ścianom nieczułym, za któremi cierpieli i ginęli najlepsi jej synowie.”
(Cytadela Warszawska. Obrazy i wspomnienia, Warszawa 1916)
„Nasz naród jak lawa,
Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa,
Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi,
Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi!”
(Adam Mickiewicz, Dziady, cz. III)
„Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki
Otaczał blaskiem potęgi i chwały,
Coś ją osłaniał tarczą swej opieki
Od nieszczęść, które przygnębić ją miały,
Przed Twe ołtarze zanosim błaganie:
Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie!”
(Alojzy Feliński, Boże, coś Polskę)
„Cnota obywateli, ich gorliwość patriotyczna… oto jedyne szańce, zawsze gotowe do obrony Polski, których żadna armia zdobyć nie zdoła. Jeżeli potraficie dokonać tego, by Polak nigdy nie mógł zostać Rosjaninem, ręczę, że Rosja nigdy nie ujarzmi Polski.”
(Jan Jakub Rousseau, Uwagi o rządzie polskim)
„Cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie,
Jedno wiem tylko: sprawiedliwość będzie,
Jedno wiem tylko: Polska zmartwychwstanie, […].”
(Zygmunt Krasiński, Tęsknota)
„Hej, kto Polak na bagnety!
Żyj, swobodo! Polsko, żyj!”
(Casimir Delavigne, tłum Karol Sienkiewicz, Warszawianka, fr. La Varsovienne)
„W interesie wszystkich mocarstw, które graniczą z tym niegdyś rozległym i wielkim państwem [Polską], leży to, aby nigdy nie wydobyło się ze swojego żałosnego położenia.”
(Edmund Burke, Annual Register)
„Panie i Panowie, Polska żyje – widziałam ją wolną, zmartwychwstałą! Ale […] musi robić nadludzkie wysiłki, by oswobodzić się z więzów, które tak długo pozbawiały ją wolności; musi dać się poznać, gdyż o niej prawie zapomniano lub zna się ją tylko z opowiadań tych, którzy ją szkalowali.”
(Urszula Ledóchowska, Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy!)
„Polacy!
Godzina powstania wybiła - cała rozszarpana Polska dźwiga się i zrasta - powstali już bracia nasi w Księstwie Poznańskim, w Polsce Kongresowej, w Litwie i na Rusi biją się z wrogiem. Biją się o najświętsze prawa wydarte im podstępem i przemocą. […] Jest nas dwadzieścia milionów, powstańmy razem jak mąż jeden, a potęgi naszej żadna nie przemoże siła, będzie nam wolność, jakiej dotąd nie było na ziemi, wywalczymy sobie skład społeczeństwa, w którym każden podług zasług i zdolności z dóbr ziemskich będzie mógł użytkować, a przywilej żaden i pod żadnym kształtem mieć nie będzie miejsca, w którym każden Polak znajdzie zabezpieczenie dla siebie, żony i dzieci swoich, w którym upośledzony od przyrodzenia na ciele lub na duszy znajdzie bez upokorzenia niechybną pomoc całego społeczeństwa, w którym ziemia, dzisiaj przez włościan warunkowo tylko posiadana, stanie się bezwarunkową ich własnością, ustaną czynsze, pańszczyzny i wszelkie tym podobne należytości bez żadnego wynagrodzenia, a poświęcenie się sprawie narodowej z bronią w ręku będzie wynagrodzone ziemią z dóbr narodowych.”
(Ludwik Gorzkowski, Jan Tyssowski, Aleksander Grzegorzewski, Manifest Rządu Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej w Krakowie z 22 lutego 1846 r.)
„Dzięki takim żołnierzom, fanatycznie oddanym sprawie wyzwolenie Polski i ludu polskiego z niewoli, stało się PPS „niepokonaną potęgą”, jak mówił prokurator rosyjski Żyżyn… Ale jacyż to dziwni byli „żołnierze”. Nie chciał ich kraj „uspokojony” po 1863 roku, bał się ich i przeklinał; nie mieli odznak żołnierskich, broń musieli kryć przed okiem szpiegów carskich i prowokatorów, a czekała ich nie śmierć na polu bitwy, lecz skatowanie przez zbirów carskich, lub – sąd wojenny i szubienica… W najlepszym razie straszna rosyjska katorga. Jawna prasa polska rzuciła na ich groby ciężkie kamienie oszczerstwa i obelgi, a tylko w podziemiach rewolucji otaczano ich nazwiska – pseudonimy skromnym wieńcem chwały. A przecież była to jedyna siła w narodzie, która z potęgą niepokonanego żywiołu dążyła do Niepodległej Ojczyzny! Dążyła do niej z całą świadomością, że bez zjednoczenia i wyzwolenia Polski nie ma co marzyć o nowoczesnym życiu, o rozwoju, o sile klasy robotniczej polskiej, rozbitej w zaborach na trzy odłamy, z konieczności słabe i niezdolne do wypełnienia historycznej misji proletariatu.”
(Ignacy Daszyński, Przedmowa do książki Jana Kwapińskiego, Organizacja Bojowa, katorga, rewolucja rosyjska, Warszawa 1928)
„A miłoż by było Niemcom, Prusakom i Moskalom [Rosjanom], gdyby kto ich kraje tak poćwiartował i ujarzmił, jak oni to z biedną Polską zrobili? A miłoż by im było, gdyby kto z jakiego niemieckiego miasta wygnał Niemców – urzędników ponasadzał i Niemcom po polsku się uczyć kazał? A już co, żeby im miło nie było, a przecież tak robią w naszym piastowskim [polskim] Śląsku. Nas tu, chłopów [polskich], sto razy więcej jak Niemców, a dlaczego mnie możemy mieć polskiej nauki w szkołach?” (fragment z artykułu z „Dziennika Śląskiego” z 1948 r.)
„Między oficerami [rosyjskimi] patrzącymi na ten mord [Polaków biorących udział w pokojowej demonstracji patriotycznej w 1861 r.] był oficer młody, o wolnej, niezdemoralizowanej duszy – nazywał się Potapow. Ten na widok przelanej krwi niewinnej, na widok tego ludu, przypominającego pierwsze czasy chrześcijaństwa, złamał szpadę i odrzucił ją. Zaprotestował on [w ten sposób] biernie, milcząco, jak protestuje obrażony majestat człowieka wobec brutalnej, przeważającej siły. Potapow za ten czym został rozstrzelany [z rozkazu swego rosyjskiego dowódcy].”
(Kornel Ujejski, Obrona sądowa w procesie prasowym, 1863 r.)
„KOMITET CENTRALNY JAKO TYMCZASOWY Rząd Narodowy.
Nikczemny rząd najezdniczy rozwścieklony oporem męczonéj przezeń ofiary, postanowił zadać jéj cios stanowczy — porwać kilkadziesiąt tysięcy najdzielniejszych, najgorliwszych jéj obrońców, oblec w nienawistny mundur moskiewski i pognać tysiące mil na wieczną nędzę i zatracenie. Polska nie chce, nie moze poddać się bezopornie temu sromotnemu gwałtowi pod karą hańby przed potomnośoią[1] powinna stawić energiczny opór. Zastępy młodziezy walecznéj, młodziezy poświęconéj, ozywione gorącą miłością Ojczyzny, niezachwianą wiarą w sprawiedliwość i w pomoc Boga, poprzysięgły zrzucić przeklęte jarzmo lub zginąć. Za nią więc Narodzie Polski, za nią! Po straszliwéj hańbie niewoli, po niepojętych męczarniach cisku[2], Centralny Narodowy Komitet obecnie jedyny, legalny Rząd Twój Narodowy, wzywa Cię na pole walki juz ostatniej, na pole chwały i zwycięztwa, które Ci da i przez imię Boga na Niebie dać przysięga, bo wie, ze Ty, który wczoraj byłeś pokutnikiem i mścicielem, jutro musisz być i będziesz bohaterem i olbrzymem. Tak, Ty wolność Twoją, niepodległość Twoją, zdobędziesz wielkością takiego męztwa, świętością takich ofiar, jakich Lud zaden nie zapisał jeszcze na dziejowych kartach swoich. Powstającej Ojczyznie Twojéj dasz bez zalu, słabości i wahania, wszystką krew, zycie i mienie, jakich od Ciebie zapotrzebuje. W zamian K. C. N.[3] przyrzeka Ci, ze siły dzielności Twéj nie zmarnieją, poświęcenia nie będą stracone, bo ster, który ujmuje, silną dzierzyć będzie ręką. Złamie wszystkie przeszkody, roztrąci wszelkie zapory, a kazdą nieprzychylność dla świętéj sprawy, nawet brak gorliwości, ścigać i karać będzie przed surowym, choć sprawiedliwym trybunałem obrazonéj Ojczyzny.
W pierwszym zaraz dniu jawnego wystąpienia, w pierwszéj chwili rozpoczęcia świętéj walki, K. C. N. ogłasza wszystkich synów Polski, bez róznicy wiary i rodu, pochodzenia i stanu, wolnemi i równemi Obywatelami kraju. Ziemia, którą Lud rolniczy posiadał dotąd na prawach czynszu lub pańszczyzny, staje się od téj chwili bezwarunkową jego własnością, dziedzictwem wieczystém. Właściciele poszkodowani, wynagrodzeni będą z ogólnych funduszów Państwa. Wszyscy zaś komornicy i wyrobnicy, wstępujący w szeregi obrońców kraju, lub w razie zaszczytnéj śmierci na polu chwały, rodziny ich otrzymają z dóbr Narodowych dział obronionéj od wrogów ziemi. Do broni więc, Narodzie Polski, Litwy i Rusi, do broni! bo godzina wspólnego wyzwolenia juz wybiła, stary miecz nasz wydobyty, święty sztandar Orła, Pogoni i Archanioła rozwinięty.
A teraz odzywamy się do Ciebie Narodzie Moskiewski: tradycyjném hasłem naszém jest wolność i braterstwo Ludów, dla tego téz przebaczamy Ci nawet mord naszéj Ojczyzny, nawet krew Pragi[4] i Oszmiany[5], gwałty ulic Warszawy i tortury lochów Cytadelli. Przebaczamy Ci, bo i Ty jesteś nędzny i mordowany, smutny i umęczony, trupy dzieci Twoich kołyszą się na szubienicach carskich, prorocy Twoi marzną na śniegach Sybiru. Ale jezeli w téj stanowczéj godzinie nie uczujesz w sobie zgryzoty za przeszłość, świętszych pragnień dla przyszłości, jezeli w zapasach z nami dasz poparcie tyranowi, który zabija nas a depcze po Tobie — biada Ci! bo w obliczu Boga i świata całego, przeklniemy Cię na hańbę wiecznego poddaństwa i mękę wiecznéj niewoli, i wyzwiemy na straszny bój zagłady, bój ostatni Europejskiéj Cywilizacyi z dzikiém barbarzyństwem Azyi.
Warszawa, dnia 22 Stycznia 1863 r.
Za zgodność z oryginałem ręczy Litewski Komitet, jako Prowincyonalny Rząd tymczasowy na Litwie i Białorusi.”
(Manifest Rządu Narodowego w dniu wybuchu Powstania Styczniowego 22 I 1863 r.)
„[…] sporo było osób pozbawionych pieniędzy i znajomości, musiały one bardzo znaczne odcinki tej koszmarnej podróży [do obozów syberyjskich] pokonywać ‘pieszym etapem’. Trzeba było przed świtem wyjść z jednej z obrzydliwych etapowych [postojowych] noclegowni i nie zważając na pogodę iść przez cały dzień, żeby dobrnąć do następnej [….].”
(fragment wspomnień Polaka – powstańca styczniowego skazanego na zsyłkę na Sybir)
„Ustanowiono na Polaków [w zaborze rosyjskim] prawo wyjątkowe nie pozwalające na żadne spółki i stowarzyszenia ekonomiczne, naukowe, potocznie filantropijne, ani nawet dla prostej tylko zabawy związywane[…].”
(S. Krzemieński, Dwadzieścia pięć lat Rosji w Polsce 1863-1888)
„Powinniśmy pomnożyć ludność niemiecką, uszczuplić polską […]. Są Polacy i na Śląsku, ale niebezpieczeństwo grozi głównie w Poznańskiem, gdzie [polscy] wielcy właściciele ziemscy posiadają jeszcze około 650 tys. hektarów ziemi. Według moich obliczeń kosztować to może jakieś sto tysięcy talarów. Pytanie, czy Prusy mogą wydać te sumę, aby wywłaszczać [wyrzucić z dziedziczonych ziem] szlachtę polską? […] W najbliższej przyszłości osiedlać tam będziemy [w miejsce Polaków] Niemców, z niemieckimi kobietami […].”
(przemówienie Otto von Bismarcka – kanclerza Niemiec w Reichstagu)
„Zasługę mojego uświadomienia narodowego przypisać muszę moim hakatystycznym profesorom w gimnazjum w Katowicach, którzy zohydzaniem wszystkiego co polskie i co katolickie wzbudzili we mnie ciekawość do książki polskiej, z której pragnąłem się dowiedzieć, czym jest ten lżony i poniżany naród, którego językiem w mojej rodzinie mówiłem.”
(Wojciech Korfanty, Odezwa do ludu śląskiego, Katowice 1927)
„Dzieci [polskie] nie odpowiadały na pytania, zadawane im po niemiecku i nie podnosiły palca do góry nawet ostentacyjnie odmówiły przyjęcia podręczników niemieckich do nauki religii [...] i powiedziały przy tym: jesteśmy Polakami i nie chcemy się uczyć tej niemieckiej religii. Wobec tego oporu władza szkolna pozostawiła dzieci w areszcie i poddała je chłoście.”
(wspomnienia uczestnika antyniemieckiego strajku polskich dzieci we Wrześni w 1901 r.)
„Kochany i Zacny Panie!
Chociaż w szkole nas biją i do aresztu biorą, to jednakże wszystko to nas nie przeraża, bo wiemy dobrze, że mamy tak bardzo dobrego Pana, który o nas myśli i z nami nasze krzywdy i cierpienia tak mocno odczuwa […]. Podpisała pełna wdzięczności’ Helena Siękowska, lat 12 i 62 dzieci.”
(list do znanego polskiego pisarza – autora szeregu patriotycznych powieści historycznych - Henryka Sienkiewicza wysłany przez dzieci polskie z Wrześni prowadzące w 1901 r. strajk szkolny przeciwko przymusowej nauce religii w języku niemieckim)
„My z Tobą Boże rozmawiać chcemy,
Lecz ‘Vater unser’ nie rozumiemy,
I nikt nie zmusi nas Ciebie tak zwać,
Boć ty nie Vater lecz Ojciec nasz.”
(anonimowy wiersz ukazujący postawę dzieci polskich ze szkoły we Wrześni, które odmówiły przymusowej nauki religii w języku niemieckim)
„…Wciąż na jawie widzę
I co noc mi się śni,
Że ta, co nie zginęła,
Wyrośnie z naszej krwi.”
(Edward Słoniski)
„Synkowie moi, poszedłem w bój
Jako wasz dziadek i ojciec mój
Jak ojca ojciec i ojca dziad,
Co z Legionami przemierzył świat
Szukając drogi przez krew i blizny
Do naszej Wolnej Ojczyzny.”
(Jerzy Żuławski, wiersz napisany podczas I wojny światowej)
Spis tytułów materiałów archiwalnych
- Alegoria rozbiorów Polski dokonanych przez trzy sąsiednie mocarstwa: Rosję, Prusy (Niemcy) i Austrię (domena publiczna). https://cyfrowe.mnw.art.pl/pl/katalog/821965
- Angielska karykatura „Europa w lipcu 1772 roku” przedstawiająca króla polskiego związanego i pozbawionego głosu w obliczu rozbiorów jego państwa dokonywanych przez trzy sąsiednie mocarstwa: Rosję, Prusy (Niemcy) i Austrię (domena publiczna). https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Picture_of_Europe_for_July_1772.PNG
- Przysięga Tadeusza Kościuszki na krakowskim rynku, obraz Franciszka Smuglewicza (domena publiczna). https://pl.wikipedia.org/wiki/Najwy%C5%BCszy_Naczelnik_Si%C5%82y_Zbrojnej_Narodowej#/media/Plik:Smuglewicz_Kosciuszko_2.jpg
- Mapa rozbiorów I Rzeczpospolitej dokonanych w latach 1772-1795 przez trzy sąsiednie mocarstwa: Rosję, Prusy (Niemcy) i Austrię. https://dydaktyczne.pl/plakat/Mapa-rozbiory-Polski/876
- Paszport nadawany Polakom zamieszkującym pod zaborem pruskim, zmierzający do pozbawienia ich poczucia własnej, odrębnej tożsamości narodowej (domena publiczna). https://muzeumpapiernictwa.pl/przeglad-zbiorow/paszport-z-zaboru-pruskiego-1800/
- Druga strona paszportu nadawanego Polakom zamieszkującym pod zaborem pruskim (domena publiczna). https://muzeumpapiernictwa.pl/przeglad-zbiorow/paszport-z-zaboru-pruskiego-1800/
- Pułk Strzelców Konnych Księstwa Warszawskiego, obraz Jana Chełmińskiego (domena publiczna). https://cinepolaco.com/cine/siglo_19/pantadeuasz/images/pan_tadeusz_24b.jpg
- Koniec Polski – internowanie wojsk polskich po klęsce powstania na granicy zaboru pruskiego, obraz Dietricha Montena (domena publiczna). https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Finis_Poloniae,_1831.PNG
- Porwanie polskich dzieci do rosyjskiego wojska w 1831 (domena publiczna). https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Russian_soldiers_capturing_Polish_children_in_Warsaw_1831.PNG
- Manifest organizacji politycznej, przygotowany przez Polaków zmuszonych przez zaborców do emigracji poza granice zlikwidowanej Ojczyzny. (domena publiczna). https://pl.wikisource.org/wiki/Plik:Manifest_Towarzystwa_Demokratycznego_Polskiego.djvu
- Gazeta rządowa Królestwa Polskiego z 17 VI 1839 r. (ze zbiorów Muzeum X Pawilonu). http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/gallery/okres-paskiewiczowski/okres-paskiewiczowski-11.jpghttps://bcul.lib.uni.lodz.pl/dlibra/publication/31786/edition/26054/content
- Awers monety rublowej wydawanej w Polsce pod zaborem rosyjskim (domena publiczna). https://www.muzeumzaglebia.pl/1761-pieni%C4%85dz-na-ziemiach-polskich-w-czasie-zabor%C3%B3w-cz%C4%99%C5%9B%C4%87-iv-kr%C3%B3lestwo-polskie-1816-1831
- Rewers monety rublowej, wydawanej w Polsce pod zaborem rosyjskim (domena publiczna). https://www.muzeumzaglebia.pl/1761-pieni%C4%85dz-na-ziemiach-polskich-w-czasie-zabor%C3%B3w-cz%C4%99%C5%9B%C4%87-iv-kr%C3%B3lestwo-polskie-1816-1831
- Śmierć Karola Levittoux w celi X Pawilonu w VII 1841, obraz A. Kozakiewicza (ze zbiorów Muzeum X Pawilonu). http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/gallery/okres-paskiewiczowski/okres-paskiewiczowski-5.jpg
- Dworzec Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej (domena publiczna). http://www.staraczestochowa.pl/index.php?Dworzec%20kolei%20warszawsko-wiede%C5%84skiej%20w%20Cz%C4%99stochowie&www=Modules/stary-dokument&akcja=staredokumenty&katg=pca&id=2428
- Ksiądz Piotr Ściegienny działacz niepodległościowy, działający w latach 40. XIX w. w zaborze rosyjskim i więziony za swą aktywność w Cytadeli – słynnym więzieniu wzniesionym w Warszawie przez Rosjan jako miejsce kaźni polskich patriotów (ze zbiorów Muzeum X Pawilonu). http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/gallery/okres-paskiewiczowski/okres-paskiewiczowski-1.jpg
- Wybuch rewolucji krakowskiej 1846, obraz Stanisława Bryniarskiego (ze zbiorów Muzeum Historii Miasta Krakowa). http://mec.lh.pl/wwwmspk/wp-content/uploads/2016/01/dera.jpg
- Rabacja galicyjska, obraz Jana Lewickiego z 1846AD (domena publiczna). https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Nepomucen_Lewicki#/media/Plik:Galician_slaughter_in_1846.PNG
- Rozdawanie posiłków najuboższym w Galicji w 1847, obraz Jana Gniewosza (domena publiczna). https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Jan_Gniewosz,_Rozdawanie_posi%C5%82k%C3%B3w_w_Sanoku,_24.10.1847_r..jpg
- Bilet kredytowy na rosyjskie pieniądze (ruble). https://www.muzeumzaglebia.pl/1764-pieni%C4%85dz-na-ziemiach-polskich-w-czasie-zabor%C3%B3w-cz%C4%99%C5%9B%C4%87-v-kr%C3%B3lestwo-polskie-1831-1914
- Pogrzeb pięciu poległych po protestach w Warszawie w 1861, obraz Aleksandra Lessera (ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie). http://malarstwo-historia.blogspot.com/2011/03/aleksander-lesser-pogrzeb-pieciu-ofiar.html
- Bój – alegoria śmierci Polaków walczących z zaborcami w trakcie Powstania Styczniowego zorganizowanego w latach 1863-1864 (ze zbiorów Muzeum X Pawilonu). http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/gallery/powstanie-styczniowe/powstanie-styczniowe.jpg
- Pożegnanie powstańca, Artur Grottger (domena publiczna). https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pozegnanie_powstanca.jpg
- Patrol powstańczy, obraz Maksymiliana Gierymskiego z 1872-1873 r., https://zagrajwsztuke.pl/maksymilian-gierymski/ (25.04.2023). https://cyfrowe.mnw.art.pl/pl/katalog/509686
- Schronisko, obraz Artura Grottgera (domena publiczna). https://culture.pl/pl/dzielo/artur-grottger-obrona-dworu-z-cyklu-polonia
- Żałobne wieści (Rodzina powstańca styczniowego w żałobie), obraz Artura Grottgera (domena publiczna). http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Grottger/Images/Pol8.jpg
- Józefowi Stoczkiewiczowi pamiątka od towarzyszów więzienia w Cytadeli Warszawskiej 1864AD (ze zbiorów Muzeum X Pawilonu). http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/gallery/powstanie-styczniowe/powstanie-styczniowe-4.jpg
- Kamień pamiątkowy pod krzyżem Romualda Traugutta ostatniego przywódcy Powstania Styczniowego na miejscu egzekucji członków Rządu Narodowego (ze zbiorów Muzeum X Pawilonu).: http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/gallery/powstanie-styczniowe/powstanie-styczniowe-1.jpg
- Romuald Traugutt – ostatni przywódca Powstania Styczniowego (ze zbiorów Muzeum X Pawilonu). http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/gallery/powstanie-styczniowe/powstanie-styczniowe-1.jpg
- Rozstrzelanie polskiego powstańca na stokach cytadeli, obraz Antoniego Piotrowskiego z 1885 r. (domena publiczna). http://www.muzeumwp.pl/images/kalendarium/872,smierc-aleksandra-waszkowskiego-naczelnika-warszawy-w-czasie-powstania-styczniowego,1,1483619650.jpg
- Bransoletka z chleba wykonana w X Pawilonie przez powstańca Eustachego Czarnowskiego w 1864AD (ze zbiorów Muzeum X Pawilonu). http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/gallery/powstanie-styczniowe/powstanie-styczniowe-5.jpg
- Starzec w kajdanach na Syberii, obraz Aleksandra Sochaczewskiego (ze zbiorów Muzeum X Pawilonu). http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/gallery/galeria-aleksandra-sochaczewskiego/sochaczewski.jpg
- Pożegnanie Europy, obraz Aleksandra Sochaczewskiego – zesłańcy polscy w drodze na Syberię przekraczając góry Ural uznane za granicę kontynentalną Europy i Azji (ze zbiorów Muzeum X Pawilonu). http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/gallery/galeria-aleksandra-sochaczewskiego/sochaczewski-4.jpg
- Śmierć na taczce, obraz Aleksandra Sochaczewskiego (ze zbiorów Muzeum X Pawilonu). http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/gallery/galeria-aleksandra-sochaczewskiego/sochaczewski-5.jpg
- W drodze do katorgi, obraz Aleksandra Sochaczewskiego (ze zbiorów Muzeum X Pawilonu). http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/gallery/galeria-aleksandra-sochaczewskiego/sochaczewski-6.jpg
- Polscy powstańcy, skazani przez zaborców rosyjskich, w drodze do obozów karnych na odległej Syberii (polona.pl). https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:GrottgerArtur.PochodNaSybir.1867.jpg
- Ofiara kruków, Aleksander Sochaczewski (ze zbiorów Muzeum X Pawilonu). http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/gallery/galeria-aleksandra-sochaczewskiego/sochaczewski-2.jpg
- Ostatnia chudoba (nędza galicyjska), obraz Aleksandra Kotsisa z 1870AD (domena publiczna). http://artyzm.com/obraz.php?id=6360
- Karty znalezione w Cytadeli Warszawskiej w celi więziennej w II poł. XIX wieku (ze zbiorów Muzeum X Pawilonu). http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/gallery/1870-1904/1870-1904-4.jpg
- Karta ewidencyjna działacza Stowarzyszenia Demokratycznego Królestwa Polskiego i Litwy Jana Rosoła więzionego w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej (ze zbiorów Muzeum X Pawilonu). http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/gallery/1870-1904/1870-1904-5.jpg
- Cerkiew rosyjska w Tomaszowie nad Pilicą (dziś Tomaszów Mazowiecki) pod zaborami (domena publiczna). https://tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl/cerkiew-stala-kiedys-na-srodku-pl-kosciuszki-w-tomaszowie/ar/c13-8170631
- Cerkiew rosyjska w Tomaszowie nad Pilicą pod zaborami – druga fotografia (domena publiczna). https://polska-org.pl/7429127,foto.html?idEntity=7429103
- Fotografia przedstawiająca postawioną cerkiew rosyjską na Placu Saskim w Warszawie symbolizującą niewolę Polaków pod zaborem rosyjskim (domena publiczna). https://www.zamek-krolewski.pl/strona/wyklady-konferencje-naukowe-debaty/1583-co-w-nas-zostalo-z-czasow-zaborow-debata-historyczna
- Rugi pruskie – bezprawne wyrzucanie Polaków z ich rodowej ziemi przez zaborców niemieckich, obraz Konstantego Górskiego (domena publiczna). https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Prussian_deportations.PNG
- Rugi pruskie – bezprawne wyrzucanie Polaków z ich rodowej ziemi przez zaborców niemieckich, obraz Wojciecha Kossaka (domena publiczna). http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Kossak_W/Images/Rugi_pruskie.jpg
- Ilustracja przedstawiająca karanie przez niemieckich żandarmów strajkujących dzieci polskich we Wrześni przeciwko nauczaniu religii w języku niemieckim(domena publiczna). https://muzeum.wrzesnia.pl/Media/Pages/31/img-d1f6f57440.jpg
- Rysunek przedstawiający strajk polskich dzieci we Wrześni przeciwko nauczaniu religii w języku niemieckim, pierwsza dekada XX wieku, (domena publiczna). https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/63109/
- Pochód narodowy 5 XI 1905AD pod pomnikiem A. Mickiewicza (ze zbiorów Muzeum X Pawilonu). http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/gallery/rewolucja-1905/rewolucja1905-10.jpg
- Pocztówka upamiętniająca śmierć Marcina Kasprzaka straconego na stokach Cytadeli Warszawskiej 8 IX 1905AD (ze zbiorów Muzeum X Pawilonu). http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/gallery/rewolucja-1905/rewolucja1905-1.jpg
- Wzmocnione patrole wojskowe na ulicach Warszawy w czasie Rewolucji 1905AD (ze zbiorów Muzeum X Pawilonu). http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/gallery/rewolucja-1905/rewolucja1905-7.jpg
- Konwój aresztowanych na ulicach Warszawy w 1906AD (ze zbiorów Muzeum X Pawilonu). http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/gallery/rewolucja-1905/rewolucja1905-9.jpg
- Sala posiedzeń Sądu Wojennego w Cytadeli (ze zbiorów Muzeum X Pawilonu). http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/gallery/rewolucja-1905/rewolucja1905-11.jpg
- Wóz Michała Drzymały – Polaka, który zamieszkując w wozie stawiał bierny opór przeciwko pruskiemu zakazowi budowania domów przez ludność polską na terenie zaboru niemieckiego (domena publiczna). https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Drzymala.jpg
- Awers rosyjskiego rubla - pieniądza narzuconego przez zaborców na ziemiach polskich około 1910 r. (domena publiczna). https://www.muzeumzaglebia.pl/1764-pieni%C4%85dz-na-ziemiach-polskich-w-czasie-zabor%C3%B3w-cz%C4%99%C5%9B%C4%87-v-kr%C3%B3lestwo-polskie-1831-1914
- Rewers rosyjskiego rubla - pieniądza narzuconego przez zaborców na ziemiach polskich około 1910 r. (domena publiczna). https://www.muzeumzaglebia.pl/1764-pieni%C4%85dz-na-ziemiach-polskich-w-czasie-zabor%C3%B3w-cz%C4%99%C5%9B%C4%87-v-kr%C3%B3lestwo-polskie-1831-1914
- Powitanie księżnej niemieckiej w Poznaniu u progu XX w. (domena publiczna). https://www.tygodnikpowszechny.pl/wielkopolski-kontynent-155831
- Ziemie bezprawnie odebrane Polakom przez pruską Komisję Kolonizacyjną na terenie zaboru niemieckiego – wynik „rugów pruskich” (domena publiczna). https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Prussian_Settlement_Commission.JPG
- Uroczystość odsłonięcia pamiątkowego krzyża na miejscu egzekucji członków Rządu Narodowego Powstania Styczniowego w rocznicę ich stracenia (ze zbiorów Muzeum X Pawilonu). http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/gallery/okupacja-niemiecka/okupacja-niemiecka-3.jpg
- Egzekucja na stokach Cytadeli w czasie okupacji niemieckiej (ze zbiorów Muzeum X Pawilonu). http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/gallery/okupacja-niemiecka/okupacja-niemiecka-1.jpg
- Brama Straceń, fotografia z 1916 roku (domena publiczna). http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/gallery/rewolucja-1905/rewolucja1905-12.jpg
- Miejsce straceń na stokach Cytadeli nad Wisłą, fotografia z 1916 roku (domena publiczna). http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/gallery/rewolucja-1905/rewolucja1905-13.jpg
- Mapa dzisiejszej Polski nałożona na zabory i granice zachodniej części II Rzeczypospolitej w latach 1918-1939 (domena publiczna). https://www.igipz.pan.pl/tl_files/igipz/ZGWiRL/APW/Rozdzial5/5.1.8.Przebieg_granic.png
- Mapa zaborów na tle granic dzisiejszej Polski (domena publiczna). https://i.ibb.co/yYTThLL/Zabory-na-tle-obecnych-granic.png
UWAGA!!
Poniżej znajdują się miniaturki zdjęć, dlatego aby zobaczyc zdjęcie w oryginalnym formacie, należy w nie kliknąć.