VII. Uczenie obywatelskości - jako ugruntowania tradycji w budującym się państwie
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., które nastąpiło po ponad 100 latach podziału jej terytorium pomiędzy trzy różne państwa, koniecznym było ponowne uświadomienie mieszkańcom, że są Polakami. Należało im przypomnieć na czym polegają obowiązki wobec Ojczyzny, o której odzyskanie tak długo się starali oraz uzmysłowić fakt, że odrodzenie wolnej Rzeczypospolitej to nie koniec drogi, ale jej początek. Początek budowania na nowo autonomicznego państwa, uczenia odpowiedzialności za jego trwałość i rozwój oraz za podtrzymanie tradycji i kultury. Szczególnie ważnym zadaniem było wychowanie w duchu tych wartości młodego pokolenia.
Uczenie obywatelskości jako ugruntowania tradycji w budującym się państwie
Od tej pory jedynym znakiem dla was jest Orzeł Biały. (Józef Piłsudski)
Celem jedynym i rzeczywistym powstania naszego jest odzyskanie niepodległości i ustalenie w kraju naszym porządku opartego na miłości chrześcijańskiej, na poszanowaniu prawa i wszelkiej sprawiedliwości. [...] Idea narodowości jest tak potężną i czyni tak szybkie postępy w Europie, że ją nic nie pokona... (Romuald Traugutt)
Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium. (Józef Piłsudski)
Jestem Polakiem - więc mam obowiązki polskie, są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam im wyższy przedstawiam typ człowieka Roman Dmowski
Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości. (Józef Piłsudski)
Odrodzenie polityczne naszej ojczyzny ma iść w parze z odrodzeniem duchowym; a przyczyniać się do tego odrodzenia modlitwą i pracą jest obowiązkiem każdego, kto szczerze kocha ojczyznę. (Józef S. Pelczar)
Sprawa narodu to nie interes, z którego wycofać się należy, gdy zamiast zysku straty przynosi. Sprawa narodu to praca ciągła, praca stała, wytrwałość, niezłomność, ofiarność nieprzerwana z pokolenia na pokolenia. Zaniechać jej nie wolno, a łożyć na nią, w miarę możliwości, zawsze się powinno. (Ignacy Paderewski)
Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową. (Thomas W. Wilson)
Nie jestem przeciwnikiem inicjatywy prywatnej w szkolnictwie, która wprost przeciwnie jest pożądana i potrzebna, ale musi istnieć ktoś odpowiedzialny, kto patrzy, aby system wychowania publicznego był realizowany w życiu istotnie celowo, planowo i konsekwentnie. (J. Jędrzejewicz, fragment przemówienia wygłoszonego w Sejmie 20 stycznia 1932 r.)
Polacy! […] Jest nas dwanaście milionów, powstańmy razem jak mąż jeden, a potęgi naszej żadna nie przemoże siła, będzie nam wolność, jakiej dotąd nie było na ziemi, wywalczymy sobie skład społeczeństwa, w którym każdy podług zasług i zdolności z dóbr ziemskich będzie mógł użytkować, a przywilej żaden i pod żadnym kształtem mieć nie będzie miejsca, w którym każdy Polak znajdzie zabezpieczenie dla siebie, żony i dzieci swoich […].
(Manifest powstańczego Rządu Narodowego ogłoszony w dniu wybuchu antyzaborczego powstania krakowskiego, 22 luty 1846 r.)
VII. 1. Odsłonięcie w Krakowie pomnika ufundowanego przez Ignacego J. Paderewskiego – 15 lipca 1910 r. (ze zbiorów Archiwum Ignacego Jana Paderewskiego)
VII. 2. Powstańcy śląscy – uczestnicy trzech zrywów zbrojnych z lat 1919-1921, dzięki którym ważna gospodarczo część ziemi śląskiej została odebrana Niemcom i wróciła do Polski - zjednoczeni pod sztandarem z Orłem Białym jako pradawnym „godłem” Rzeczpospolitej. (ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego)
VII. 3. Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa (tzw. Pomnik Wdzięczności) wzniesiony w Poznaniu w 1932 r. jako wotum za odzyskanie przez Ojczyznę niepodległości po czasach zaborów – symbol połączenia w świadomości Polaków wiary i patriotyzmu. (ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego)
VII. 4. Uroczysta defilada w Białymstoku z okazji drugiej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – znak wspólnego manifestowania uczuć patriotycznych w nowoodrodzonym państwie, 11 listopada 1920 r. (ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego)
VII. 5. Plakat zachęcający ludność Śląska do głosowania za przynależnością tego terytorium do Polski, 1921 r. (ze zbiorów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej)
VII. 6. Członkowie orkiestry szkolnej, 1933 r. (ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego)
VII. 7. Uroczysta defilada w Białymstoku z okazji drugiej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – znak wspólnego manifestowania uczuć patriotycznych w nowoodrodzonym państwie, 11 listopada 1920 r.
VII. 8. Obchody święta niepodległości w Warszawie, 11 listopada 1937 r. (ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego)
VII.9. Odsłonięcie w Krakowie pomnika ufundowanego przez Ignacego J. Paderewskiego, polskiego działacza niepodległościowego; monument upamiętniał pięćsetną rocznicę wielkiego zwycięstwa rycerstwa polskiego w bitwie pod Grunwaldem, 15 lipca 1910 r.
VII.10. Manifest Rady Regencyjnej do mieszkańców miasta Krakowa proklamujący odrodzenie się w 1918 r. „Polski Wolnej – Niepodległej – Zjednoczonej!”
VII.11. Plakat propagujący wiedzę na temat bohaterek z historii Rzeczpospolitej na przykładzie Emilii Szczanieckiej, która ratowała XIX-wiecznych powstańców polskich.
UWAGA!!
Poniżej znajdują się miniaturki zdjęć, dlatego aby zobaczyc zdjęcie w oryginalnym formacie, należy w nie kliknąć.